Najnowsze artykuły

Najtrudniejsze gry wszechczasów

Mówi się, że nie należy bać się trudności, bo są one nieodłączną częścią naszego życia. Ale czy to stwierdzenie odnosi się do gier?...

Czytaj Więcej

Po czym rozpoznać zepsutą baterię w iPhone?

Zepsuta bateria w telefonie jest dużym problemem, gdyż smartfony stały się codziennym elementem naszego życia. Korzystamy z nich do wielu czynności, także podczas pracy. Uszkodzenia akumulatorów w komórkach mogą mieć parę różnych przyczyn. Szybko rozładowująca się bateria znacznie utrudnia korzystanie z telefonu. Zepsuta bateria w iPhone. Po czym rozpoznać i jakie są jej przyczyny?

3 najczęstsze przyczyny zepsutej baterii w iPhone

1. Czas ładowania

Akumulatory, jakie znajdują się na wyposażeniu komórek, są ogniwami. Ogniwo jest to natomiast układ połączonych ze sobą katody oraz anody znajdujących się w elektrolicie, w którym przeprowadzane są reakcje, dzięki którym możliwy jest przepływ prądu. Proces ładowania się oraz rozładowywania baterii to właśnie reakcje chemiczne. Jeśli smartfon jest często ładowany, wówczas w elektrolicie tworzą się złogi, czyli zbite grudki elektrolitu. Przez nie dochodzi do pogorszenia przepływu jonów, a więc zmniejsza się pojemność baterii, a co za tym idzie, skraca się jej żywotność. Przeprowadzane testy diagnostyczne w systemie iOS, mogą wykryć, że bateria w naszym IPhone potrzebuje wymiany. Kiedy bateria zbliża się do końca swojego czasu eksploatacji, maleje jej zdolność do dostarczania energii, wtedy właśnie musimy częściej ładować telefon, może on również niekiedy samoistnie się wyłączać. Jest to wtedy znak, że trzeba ją wymienić. Warto pamiętać, że wszystkie baterie akumulatorowe są elementami zużywającymi się, a ich czas eksploatacji jest ograniczony.

2. Przechowywanie w bardzo gorącym czy też zimnym miejscu

Trzymanie komórki w pełnym słońcu czy też na zewnątrz domu, podczas trwającej zimy może powodować uszkodzenie baterii. Im wyższa temperatura, tym gorsza wentylacja baterii, przez co dochodzi do silnego nagrzewania się IPhone.

3. Zalanie baterii

Zamoczenie baterii jest dosyć częstą przyczyną jej zepsucia. Podczas niego dochodzi do zwarcia, przez co akumulator rozładowuje się częściowo i już nie spełnia swojej funkcji. W tym wypadku nie pozostaje nic innego, jak wymiana baterii, która nie nadaje się już całkowicie do użytku.

serwisant podczas naprawy iPhone'a

Jak rozpoznać zepsutą baterie w smartfonach Apple?

Zepsuta bateria w iPhone. Po czym rozpoznać? Pierwszym sygnałem tego, że bateria w smartfonie Apple jest zepsuta, jest to, iż bardzo skrócił się czas pracy urządzenia na baterii. Zwłaszcza jeśli z telefonu nie użytkujemy intensywnie, a i tak czas pracy na pełnej baterii wynosi jedynie do 10 godzin. Wtedy możemy zastanowić się nad wymianą akumulatora. Jeśli ładowanie musi odbywać się stale, co godzinę czy też dwie, najlepiej od razu wybrać się do serwisu. Kolejnym objawem zepsutej baterii jest samoistne wyłączanie się komórki. Jeśli nasz telefon wyłącza się w sytuacji, kiedy wskaźnik baterii ukazuje nam 20 albo nawet 50 procent, jest to sygnał, że bateria jest z pewnością uszkodzona.

Smartfon może także się sam resetować, po przekroczeniu danego progu rozładowania, przeważnie jest to oznaka kończącej się żywotności baterii litowo-jonowej. Oprócz tego ekran telefonu może się zacinać, będą występowały problemy z uruchomieniem aplikacji, mogą wyskakiwać także często alerty o problemach systemowych. Innym objawem może być szybkie nagrzewanie się baterii, kiedy telefon jest podpięty do ładowarki, ale także bez niej. Może także wystąpić problem ze znalezieniem zasięgu i Wi-Fi. Aplikacje mogą uruchamiać się o wiele wolniej niż zwykle, ponadto może nastąpić niższa częstotliwość klatek w trakcie przewijania, ale także inne ograniczenia wydajności. Aby móc rozpoznać źródło problemu i upewnić się, czy jest nim zepsuta bateria, należy sprawdzić, w jakich okolicznościach się on pojawia. Niekiedy przyczyną może być oprogramowanie.

Warto także sprawdzić stan zdrowia baterii przy użyciu aplikacji. Można skorzystać między innymi z AcuuBattery, które porównuje pojemność projektową baterii z jej szacunkową pojemnością prądową, ukazując tym samym, ile pojemności zostało utracone. W telefonach Apple możemy także skorzystać z informacji o kondycji baterii. Znajduje się tam informacja o maksymalnej pojemności baterii podawana w procentach i gotowości na szczytowy pobór mocy. Jej brak może właśnie wywołać samoczynne restartowanie się komórki w różnych sytuacjach. Informacja o stanie baterii znajduje się w ustawieniach telefonu w dziale „bateria". Niestety baterii w smartfonach nie możemy sami wymienić. Niezbędne jest oddanie telefonu do profesjonalnego serwisu, który zajmie się wymianą akumulatorów. Wymiana zajmuje niekiedy nawet do 3 dni, a jej koszt wynosi w przedziale od 150-300 złotych, w zależności od posiadanego modelu, cena usługi może być nawet wyższa.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz